13. června 2006

Rady pro filmové Vary II.

Dnes se na webu festivalu objevil kompletní seznam představení uváděných filmů včetně času a místa, kde se hraje. Bohužel ne u všech filmů je zatím uveden popis. Nastává tedy čas na další radu.

Rada č.2. Podle čeho vybírat filmy

V prodeji budou dva katalogy, z nichž alespoň jeden doporučuji ihned po příjezdu zakoupit. Výhodou malého katalogu (cca 10x20 cm) je nižší cena a to, že ho můžete nosit celý den s sebou. Hodí se pro operativní přehled typu kdy, kde, co včetně mimofilmového dění. Nevýhodou je, že popisy k filmům jsou v něm velmi stručné a obsah filmu z nich lze spíše hádat. Proto je užitečné si na začátku pobytu alespoň půjčit velký katalog, kde je každému filmu věnována celá strana formátu A4.

Dobrým vodítkem k výběru jsou sekce, do kterých jsou filmy zařazeny. Některé jsou stálé, např. soutěžní sekce nebo Horizonty (díla oceněná na jiných festivalech), jiné se každoročně mění. Tento rok je to třeba Zaostřeno na britský film, Viděno sedmi (mládí očima francouzských tvůrců) nebo Sundance (americký festival nezávislého filmu založený Robertem Redfordem).

Vybírat je však třeba nejen podle obsahu filmů. Někdo chodí do kina raději večer nebo dokonce o půlnoci (letos na takové pamatuje jedna speciální sekce), jiný dává přednost představením ranním a odpoledním, neboť večery chce mít volné pro koncerty nebo bujaré večírky (pak je ale težké stíhat ta rána). Program je nabitý a nejde vidět vše, co by člověk rád. Také vzhledem k poloze kin, mezi nimiž probíhá přesun. Mezi hotely Pupp a Thermal jezdí bezplatná autobusová linka, nikoli však nejkratší cestou.

Kina jsou rozhodně dalším důležitým kritériem výběru. Letos se hraje ve 14. Kromě přesné polohy si zjistěte také kapacitu sálu. Její velikost je přímo úměrná šanci se do něj dostat (ještě o tom bude řeč). Nejkomfortnější sezení je v kině Panasonic (bývalá Drahomíra) a ve Velkém sále Thermalu. Vzduch a sedadla jsou zaručeně nejhorší v kině Čas. Musím říct, že vidět o půlnoci dobrý film ve vyprodaném a klimatizovaném Velkém sále (s kapacitou 1200 míst) je zážitek, na který se nezapomíná.

Festivalový web nabízí mezi jinými dvě užitečné služby. Můj program slouží jako váš osobní plán představení, v němž snadněji odhalíte časové konflikty (v nejbližších dnech by mělo údajně přibýt i grafické zobrazení) a kde máte po ruce všechny potřebné informace k rezervaci vstupenek. Pod jednotlivými filmy jsou pak diskuse, kde si můžete zjistit ohlasy diváků. Každý film se obvykle dává dvakrát, výjimkou nejsou ani promítání zařazená dodatečně pro velký zájem.

Žádné komentáře: