Květináč v Atlantiku
Venku už zase není jaro. Na přelomu února a března však bylo hůř. Klaus se právě chystal k inauguraci a tak byl zase po pěti letech nejvyšší čas odjet někam daleko.
Portugalskou Madeiru někdy označují jako květináč v Atlantiku. Převážně vlhký zelený ostrov plný kopců, terasovitých políček a zavlažovacích kanálů (celková délka levád dosahuje 2300 km) má uprostřed hory (nejvyšší Pico Ruivo 1862 m) a na krajích strmé útesy. Mohl bych ji nazvat také zemí s červenou půdou, kdyby to nepřipomínalo neblaze proslulou misi majora Hradce z 30 případů. Tady by se zemědělství kolektivizovalo věru těžko.
Pokud rádi cestujete za koupáním v moři nebo nočním životem, Madeira asi nebude pro vás. Milujete-li však ostrovy, kde se během chvíle dostanete z jakoby anglického větrného pobřeží do jakoby karibského flóry, přičemž vám nebudou stát za zadkem autobusy s masami turistů, půjčte si aspoň na týden auto a objevujte Madeiru. Ještě není pozdě. I když za pět let se tu změnilo mnohé.
Většina fotek už je na Flickru, připojuji pár praktických rad...
Doporučuji zápisky na webu Romana Garby (pravděpodobně ten nás před 5 lety přesvědčil k první návštěvě) a madeira.rovnou.cz. Tipy na místa někdy příště.
nevzhledná hnusná černá ryba (než se vytáhne, je prý krásně stříbrná a bez vypoulených očí), která žije ve velkých hloubkách pouze zde a u japonských břehů. Má bílé měkké maso a obalená v těstíčku s banánem je vynikající.
Žádné komentáře:
Okomentovat