18. října 2008

Světlo vrhá Luciana (**Elle**)

Mezi fotografy převažují muži. To platí stále - na příčiny teď nehleďme - a Flickr není výjimkou. O to větší pozornost přilákají fotografky, které mistrně vládnou řemeslu, k němuž navíc přidávají unikátní schopnost dívat se okolo. Několik takových mám uloženo mezi svými kontakty a začínám s Elle.

Pod touto přezdívkou vystavuje Italka Luciana, která patří mezi mé nejoblíbenější autory na Flickru vůbec. Její album obsahuje přes tisíc fotek, většinou z exotických končin arabských států nebo Tibetu. Každý její nový snímek stojí za pozorné prohlídnutí, což je u autorů tak často publikující výjimka.

Zařadil bych ji spíše do skupiny těch, kteří se dívají na svět mně blízkým způsobem. Já vybral šest svých favoritů (pár dalších by se ještě našlo), vás možná zaujmou úplně jiné. Není náhodou, že všechny mají čtvercový formát.

...

Portrétních kompozic s červenými rouchy má Elle povícero, některé jsou mezi diváky ještě populárnější. Tady se však podařilo úžasně zachytit atmosféru prostředí a v případě pána s turbanem snad ještě vyvolat dojem až malovaného obrazu.

...

Elle má cit pro portréty, ale i smysl pro detail, kontrast barev a povrchů, hru se světlem. Je to vidět na mnoha fotkách architektonických detailů, z nichž vybírám tyto dva. Snímek zábradlí bych si asi vybral do galerie nezapomenutelných.

...

Opět ukázka toho, jak lze fotkami symbolicky zachytit místo a kulturu, odkud pocházejí.

4 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Díky Svědku. Její fotky mě opravdu nadchly - to už vlastně ani nejsou fotky, ale nádherné obrazy...
Pepetka

svědek řekl(a)...

A jaké autory bys vybrala ty z tvých nejoblíbenějších flickristů?

Anonymní řekl(a)...

Určitě by to byla mistrovská Quizz a její převážně portrétní práce, nebo Nika Fadul se svými hravými fotkami, za krajinkáře bych kromě zmiňovaného Larse přidala Lucii Debelkovou, která procestovala snad celý svět a její fotky mají neuvěřitelnou atmosféru. Ale je těžké vybrat jen pár... Mimochodem - koukám, že u mě vedou ženy :)
Pepetka

http://www.flickr.com/photos/nika_fadul/
http://www.flickr.com/photos/quizz/
http://www.flickr.com/photos/-lucie-/

svědek řekl(a)...

Na Quizz určitě dojde, to byl jeden z mých prvních velkých objevů na Flickru. Fotky Lucie (obzvlášt ty z pouště) patří imho taky k tomu nejlepšímu ve svém žánru. Na Niku se jdu podívat. Díky moc za tip!